Najedzony pracownik – jakie korzyści ma z tego pracodawca?

Większe zyski, oszczędność czasu i pieniędzy, budowanie pozytywnego wizerunki firmy, a także zaufanie pracowników – to najważniejsze korzyści jakie zyskuje każdy pracodawca, który zadba o swoich pracowników zapewniając im zdrowe i pełnowartościowe posiłki. 

Prawo po stronie głodnego

Nikt nie lubi pracować z pustym żołądkiem. Na szczęście, prawo jest po stronie głodnego. Jeśli pracujesz dłużej niż 6 godzin, należy Ci się 15 minut przerwy, które możesz wykorzystać m.in. na posiłek. Oczywiście, pracodawca może też wprowadzić dodatkową (niepłatną) przerwę, trwająca nie dłużej niż godzinę. Jest to coraz częściej praktykowane i znane jako przerwa na lunch. Stosowane głównie w firmach, gdzie praca nie rozpoczyna się skoro świt, a na przykład między 10 a 12. Co ciekawe, jeśli wykonujesz pracę wymagającą szczególnego wysiłku, masz prawo nie tylko do przerwy na posiłek, ale do samego posiłku, który musi zapewnić pracodawca. Posiłek regeneracyjny możesz dostać bezpośrednio lub w formie np. bonów do stołówki pracowniczej. 

Wydajny pracownik = zysk 

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już od kilku lat wskazują, że regularność posiłków w pracy gwarantuje zwiększenie efektywności pracowników o 20%. Jeszcze większe zyski ma pracodawca, który zapewni darmowe śniadania czy obiady, ale najwięcej korzyści z zadowolonych pracowników zagwarantować mogą zdrowe i smaczne posiłki. Jednym słowem benefit żywieniowy to korzyść dla wszystkich. 

Pełne brzuchy = oszczędność 

Na zapewnieniu pracownikowi posiłku w miejscu pracy można też zaoszczędzić. Jeżeli podwładny w czasie przerwy na lunch nie musi opuszczać firmy, zaoszczędzi czas i szybciej wróci do swoich obowiązków. Oczywiście możliwości pracodawca ma wiele. Może zainwestować w pracowniczą stołówkę, zamówić catering lub zakupić Foodomat (https://idealbistro.pl/oferta)

Pracownik, który otrzyma coś więcej niż dobre zarobki, na pewno zostanie w firmie na dłużej i nie będzie szukał innego miejsca zatrudnienia. Z punktu widzenia pracodawcy to bardzo ważne, ponieważ szkolenie nowych ludzi jest po pierwsze bardzo długim procesem, a po drugie niezwykle kosztownym. Wbrew pozorom benefity są także dużo tańsze niż ewentualne podwyżki, a przy odpowiednich dopłatach do posiłków można ubiegać się o zwolnienie ze składki ZUS!

Najedzony pracownik = pozytywny wizerunek firmy

Posiłki pracownicze na pewno, a darmowe w stu procentach, wpływają na zewnętrzny wizerunek każdej firmy. Już na etapie przeglądania ogłoszeń o pracę potencjalny pracownik zwróci uwagę na ogłoszenie tej marki, która pozafinansowymi aspektami ma do zaoferowania coś więcej. Najedzony pracownik poczuje się doceniony i z satysfakcją podejdzie do swoich zadań.

Jednym słowem – dobry pracodawca to świadomy i odpowiedzialny menadżer, dla którego liczą się ludzie, bo to oni pracują na jego zysk.